Obdarujte ekologicky - tipy na ekologické darčeky

Autor: jaro
Obdarujte ekologicky - tipy na ekologické darčeky

Udržateľný spôsob života sa za posledné roky stal trendom a čoras častejšie sa skloňuje aj téma ekologický darček. Ľudia začínajú chápať vážnosť situácie, v akej sa naša planéta nachádza a zavádzajú tak malé i väčšie zmeny do svojich každodenných životov. Je viac ako správne nasledovať tento trend a zamyslieť sa, ako pozmeniť náš spôsob života na trochu zelenší. Najjednoduchším spôsobom je nakupovať od firiem, ktoré podnikli kroky pre ekologickejší spôsob výroby či balenia. Dôležité je však inšpirovať k takýmto zmenám aj svoje okolie, napríklad milým a praktickým eco darčekom. Môže to byť prvý krok k ich udržateľnejšiemu fungovaniu. A ak ste vy už ekologický nadčenec, určite máte svoj názor na nakupovanie zbytočných darčekov, ktoré niekedy ležia nevyužité v kúte.

Tipy na darček: Ekologické darčeky

Na začiatku takejto cesty je vždy dôležitá inšpirácia. Tú môže každý začínajúci eco nadšenec načerpať z kníh či blogov, kde sa rôzni inšpiratívni ľudia podelili o vlastné eco tipy a triky. Jednou takou knihou je napríklad Domácnosť bez odpadu, kde autorka ponúka množstvo inšpirácií z vlastného života. Rady sú jednoduché a také, aby vás v živote neobmedzovali, ale naopak povzbudzovali a motivovali. Aj keď je od americkej autorky, väčšinu rád alebo recepty viete praktizovať bez obmedzení aj na Slovensku. Aj preto sa táto kniha stala veľmi obľúbenou s množstvom pozitívnych recenzií  a na internetovej stránke kníhkupectva Martinus sa teší hodnoteniu 4,9/5. Kniha je, samozrejme, vytlačená na recyklovanom papieri, všetky použité farby v nej nesú označenie „eco-friendly“ a vraj je plne kompostovateľná :).

Domáce komposty

Všetci vieme, že jedným z najjednoduchších krokov k tomu, ako žiť zelenšie, je triediť odpad. Väčšina z nás už poctivo oddeľuje plasty od papiera. Pre ľudí, ktorí triedenie odpadu berú skutočne vážne a otočia každého, kto by išiel niečo hodiť do nesprávneho koša, je skvelým darčekom domáci komposter, ktorý navyše
spoľahlivo pohlcuje pachy. Nie je to kompostér na tvorba kompostu s dážďovkami (aj keď aj tie odporúčame, ale skôr sa prikláňame k názoru, že až po konzultácií s obdarovaným, je to predsa vyšší záväzok :)) ale je to praktický pomocník na uskladnenie bio odpadu ak ho vyhadzujete zvlášť do kompostu. Nemusíte ho vyhadzovať misku za miskou, ale stačí pár krát týždenne. Kompostér je malý, zmestí sa na kuchynskú linku, kde nezaberie veľa miesta. Má otvory na vetranie, vďaka čomu bio odpad v ňom nehnije a nepriťahuje mušky – skôr sa suší. Aj praktický kompostér môžev byť skvelým ekologickým darčekom.

Súčasťou trendu je aj pestovanie vlastných plodín či byliniek, bez pesticídov alebo genetického inžinierstva. Pre všetkých fanúšikov tejto filozofie a milovníkov balkónového záhradkárčenia, môže byť zaujímavým ekologickým darčekom inteligentný kvetináč na pestovanie byliniek bez pôdy, v takzvanom živom roztoku. Stále je čo objavovať, však? 🙂

Balíček ekologickýchh darčekov

Praktické ekologické darčeky pokope v balíčku môžu byť taktiež dobrý štart k novému životnému štýlu s menej odpadom. Naše tipy:

Znovupoužiteľná fľaše a poháre ako ekologický darček

Všetko je to o zvyku. Rovnako jednoduché, avšak so značným pozitívnym dopadom, je náhrada opätovného kupovania plastových fliaš za vlastnú fľašku, do ktorej si budete vodu napúšťať. Dobrou voľbou je táto fľaša značky Dopper, ktorá má praktický vrchnák ako pohárik. Navyše, za každý predaný kus odvádzajú percentá nadácii, ktorá sa snaží zaviesť vodu do oblastí bez prístupu k pitnej vode.

Zdroj obrázku: freshlabels.sk

A takou už takmer klasikou keď sa povie ekologický darček alebo prvým krokom k ekologickejšiemu ja je znovupoužiteľný pohárik na kávu so sebou, do ktorého si buď ráno pripravíte kávu, alebo si ju doň vypýtate v obľúbenej kaviarni. Niektoré kaviarne dokonca ponúkajú zľavu zopár centov ak takto podporujete životné prostredie :). Nám padla do oka značka rCUP so zaujímavým príbehom. Poháriky sú totiž vyrobené z recyklovaných jednorázových pohárov na kávu so sebou. A obľúbenosť stúpla o to viac, keď sme overili na vlastnej skúsenosti, že dobre tesnia a mierne zakopnotie či rýchlejšie zabŕzdenie električky vám nespôsobí hneď na ráno nepríjemnú nehodu.

 

zdroj obrázku: rCUP

Prírodná kozmetika ako ekologický darček

Ak chcete urobiť eko radosť niekomu, kto by si v obchodoch s kozmetikou najradšej nahlásil prechodný pobyt, darujte mu niečo od obľúbenej značky Weleda. Jedná sa o kvalitnú prírodnú kozmetiku, ktorá netestuje na zvieratách a zaväzuje sa k etickému získavaniu zdrojov s ohľadom na ľudí a biodiverzitu. A určite ako ekologický darček nesklame ani extra voňavá prírodná maličkosť od našej obľúbenej slovenskej kozmetiky s krásnym názvom Ťuli-‚Tuli, ktorý už sám o sebe napovedá aká kozmetiká je.

 

OBJAVTE VIAC EKOLOGICKÝCH DARČEKOV

 

Desiatové boxy ako ekologický darček 

Ak chcete nenásilným spôsobom nasmerovať deti či kolegov k ekologickému spôsobu života, skúste to od základov. Obedy, desiaty či dobroty na výlet im zbaľte do ich vlastnej desiatovej dózy. Keď si pôjdu niekam vziať obed či večeru, rovnako im podstrčte ich vlastnú dózu. Existuje množstvo prenosných boxov s dizajnom, ktoré si deti zamilujú. Napríklad v štýle lego skladačky či praktické poschodové s trendy dizajnom. Nazrite do širokej ponuky desiatových boxov.

Možností, ako potešiť blízkych ekologicky je mnoho. Nech sa však rozhodnete pre ktorýkoľvek eco darček, obdarovávate vlastne trikrát: príjemcu daru, našu planétu a v konečnom dôsledku aj seba samého.

VYSKÚŠAJTE DARČEKOVÉHO PORADCU

Čítajte ďalšie články
Darček pre ženu
Prihláste sa na odber
Zdielajte: